Zakres świadczonych usług

Poniżej przedstawiamy Państwu zakres usług świadczonych

w naszym gabinecie stomatologicznym

Profilaktyka

Celem profilaktyki jest zapobieganie powstawania próchnicy zębów i dziąseł. Podstawowymi zabiegami są:

 

- lakowanie – mechaniczne zabezpieczanie bruzd i zgłębień lakiem szczelinowym. Celem lakowania jest izolacja miejsc retencyjnych , czyli trudnych lub niedostępnych do oczyszczenia bruzd i szczelin oraz uzyskanie gładkiej powierzchni żującej, łatwiejszej do kontroli i skuteczniejszego przeprowadzania zabiegów higienicznych.

 

- lakierowanie – polega na pokryciu zwykle wszystkich powierzchni zębów preparatem fluorkowym. Fluor zawarty w preparacie do profesjonalnej profilaktyki fluorkowej wpływa na obniżenie liczebności bakterii próchnicotwórczych poprzez zaburzenie metabolizmu komórki bakteryjnej, inhibicję wytwarzania kwasów oraz wielocukrów wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych. Efektem jest wzrost odporności zęba na próchnicę.

 

- skaling – usunięcie twardych złogów nazębnych (kamienia) przy użyciu skalera ultradźwiękowego, zabieg skutecznie zapobiega powstaniu chorób przyzębia i zębów.

 

- piaskowanie – zabieg stosowany w celu usunięcia osadów nazębnych, które powstają podczas picia kawy, herbaty, palenia papierosów i są trudne do oczyszczania innymi metodami.

 

- ozonoterapia – jedna z nieinwazyjnych metod leczenia wielu schorzeń w obrębie jamy ustnej. Ozon wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze, zwiększa utlenowanie tkanek oraz aktywuje procesy immunologiczne. Dzięki tym licznym właściwościom ozon znalazł zastosowanie we wszystkich gałęziach stomatologii, wydaje się otwierać wiele nowych możliwości, a zainteresowanie nim nadal wzrasta. Doświadczenie z ozonem zdobyte podczas prowadzenia badań do pracy doktorskiej planuję w najbliższym czasie stosować na co dzień we własnym gabinecie.

 

Stomatologia zachowawcza

Zajmuje się leczeniem już istniejących ubytków próchnicowych poprzez ich oczyszczenie i odbudowę materiałem wypełnieniowym. Priorytetem współczesnej stomatologii jest mikropreparacyjne postępowanie kliniczne. Oszczędne opracowanie istniejących już ubytków umożliwia zachowanie przez dłuższy czas większej ilości twardych tkanek zęba.

Endodoncja

Leczenie kanałowe, zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu.

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym usunięciu miazgi, oczyszczeniu kanału, dezynfekcji, a następnie szczelnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb pozwala na długotrwałe utrzymanie go w jamie ustnej, jak również może stanowić solidny zrąb pod koronę lub filar mostu.

 

Leczenie endodontyczne (kanałowe) to rozsądna inwestycja w swoje zdrowie. Obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie można leczyć i zachować. Warunkiem osiągnięcia pozytywnego leczenia jest przede wszystkim prawidłowe chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów oraz szczelne wypełnienie całego systemu korzeniowego biokompatybilnym materiałem.

 

Nowoczesna endodoncja bardzo różni się od tej stosowanej jeszcze kilkanaście lat temu, a gabinet musi być wyposażony w sprzęt pozwalający na sprawne, dokładne i możliwie bezbolesne przeprowadzenie leczenia kanałowego.

 

Nasz gabinet dysponuje:

 

- endometrem Raypex 6 – nowoczesny specjalistyczny przyrząd mierzący długość kanałów, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić długość na jaką mamy opracować i wypełnić kanał,

 

- mikrosilnikiem endodontycznym TF Adoptive oraz kątnicą M4 – systemy narzędzi maszynowych, które znacznie szybciej i dokładniej są w stanie oczyścić i opracować kanały korzeniowe,

 

- systemem termoplastycznej gutaperki Elementsfree – źródło pełnego sukcesu endodontycznego, dzięki któremu uzyskujemy szczelne i dokładne wypełnienie kanałów korzeniowych,

 

- EndoVac – system płukania kanałów – opatentowana technologia przez firmę Kerr Endo zapewniająca prawdziwą irygację wierzchołkową z wykorzystaniem podciśnienia,

 

- zestaw koferdamu – specjalnie przystosowany arkusz gumy izolujący ząb leczony endodontycznie od reszty jamy ustnej, stosowany dla komfortu, ochrony pacjenta oraz uzyskania lepszej skuteczności leczenia,

 

- aparatem Rentgenowskim Planmeca ProX – wykonanie zdjęć RVG każdego leczonego endodontycznie zęba jest obecnie standardem postępowania. W trakcie leczenia kanałowego należy wykonać minimum 2 zdjęcia: przed przystąpieniem do zabiegu w celu określenia kształtu, długości i ilości kanałów lub obecności ewentualnych zmian w kości oraz na koniec leczenia dla oceny prawidłowości wypełnienia kanałów.

 

- SonicFill 2 System – materiałem kompozytowym o doskonałej szczelności brzeżnej aplikowanym ultradźwiękowo do ubytku ze specjalnej końcówki umieszczonej na pulpicie unitu.

 

Staramy się aby leczenie endodontyczne było przeprowadzone w możliwie bezbolesny i najszybszy sposób. Pamiętajmy, że leczenie endodontyczne jest zdecydowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym czy implantem. Ekstrakcja (usunięcie) zęba jest krokiem nieodwracalnym wymagającym uzupełnienie braku zębowego w przyszłości, aby zachować prawidłowe warunki zgryzowe.

 

 

Stomatologia dziecięca

Leczenie zębów u dzieci znacznie się różni od leczenia dorosłych. Najmłodsi pacjenci wymagają szczególnego podejścia, zwłaszcza ci, którzy zrazili się wcześniej do leczenia. Stomatolog pracujący z dziećmi musi być nie tylko doskonałym dentystą, ale i osobą, której dziecko zaufa. W ramach leczenia pedodontycznego zajmujemy się takimi zagadnieniami jak:

 

  • ząbkowanie i jego zaburzenia
  • leczenie zębów mlecznych
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych
  • profilaktyka próchnicy i chorób błony śluzowej u dzieci

Chirurgia stomatologiczna

Istota usunięcia zęba polega na oddzieleniu zęba od otoczenia i wyjęciu go z zębodołu. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba (usunięcie) należy aktualnie do ostateczności i dentyści dokładają wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić.

 

Protetyka

Zajmuje się odtworzeniem braków zębowych po utracie zębów naturalnych lub po ich znacznym zniszczeniu, umożliwia także poprawę kształtu i koloru zębów.

 

Uzupełnianie protetyczne możemy podzielić na:

 

STAŁE – nie dające się usunąć samodzielnie z ust:

  • - korony – odtwarzające ubytek znacznej części zęba np. po jego złamaniu
  • - mosty – uzupełniające utratę jednego lub większej ilości zębów

 

RUCHOME – dające się samodzielnie wyjąć z ust:

  • - protezy akrylowe
  • - protezy szkieletowe
  • - protezy elastyczne

ICON

Pierwszy na swiecie środek do infiltracji próchnicy

Najpopularniejszą metodą leczenia próchnicy jest mechaniczne usunięcie chorej tkanki zęba (borowanie), a następnie wypełnienie materiałem kompozytowym . Nowym, mało inwazyjnym podejściem do leczenia próchnicy, wypełniającym lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi jest tzw. infiltracja próchnicy z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon. Technika ta została opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG we współpracy z Instytutem Charite w Berlinie i Uniwersytetem w Kolonii.

 

Icon oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty zdrowych twardych tkanek zęba - podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulenia. Inteligentne zasady: infiltrant-bardzo płynna żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę. Stosowany jest głównie do likwidacji wczesnej próchnicy oraz przebarwień po zdjęciu zamków ortodontycznych. Zatrzymuje więc postęp próchnicy i zapobiega nawrotom, a zdrowe tkanki  zęba pozostają nietknięte. Leczenie odbywa się na jednej wizycie i jest całkowicie bezbolesne.

Technika postępowania:

 

Po krótkim przygotowaniu powierzchni zęba za pomocą żelu nakładana jest specjalna żywica. Po głębokim wniknięciu w odwapnione szkliwo jest utwardzana światłem. W ten sposób szkliwo zostaje zabezpieczone, a próchnica powstrzymana. Białe plamy znikają.

 

Korzyści z leczenia metodą ICON:

1. Jeden zabieg zapewnia pożądany efekt estetyczny i leczniczy.

2. Zdrowe tkanki zęba zostają zachowane.

3. Delikatne i bezbolesne leczenie bez wiertła.

4. Przywrócenie naturalnego i równomiernego koloru zęba.

 

 

Należy jednak wiedzieć!

Metoda ICON nadaje się wyłącznie do leczenia próchnicy we wczesnych jej etapach. W przypadku głębszych zmian nie da się uniknąć konwencjonalnego leczenia.

 

Stan przed leczeniem (mat. własny).

 

Stan po przeprowadzonym zabiegu z zastosowaniem żywicy Icon (mat. własny).

 

 

  505 450 087, 507 694 042

   Płock, Padlweskiego 4a

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Adres i formularz kontaktowy

Poniżej znajdziecie Państwo adres naszego gabinetu oraz formularz kontaktowy.

Rezerwacji wizyt prosimy dokonywać telefonicznie.

ADRES / KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

GABINET STOMATOLOGICZNY

(po uzgodnieniu telefonicznym)

dr n. med. lek. dentysta Lidia Pijankowska-Beksa

poniedziałek:   09.00 - 19.00

505-450-087, 507-694-042

wtorek:     12.00 - 18.30

środa:       09.00 - 18.30

czwartek:  09.00 - 19.00

www.dentystaplock.pl

piątek:       09.00 - 15.30

09-402 Płock, uL. Padlewskiego 4a

sobota / niedziela:      zamknięte

Lidia Pijankowska-Beksa